Jeśli rozważasz depilację laserową, powinnaś znać związane z nią ryzyko. Lasery używane do tej procedury celują w mieszki włosowe, niszcząc je. Jednak przejściowe zaczerwienienie i obrzęk są normalnymi skutkami ubocznymi tego zabiegu. W rezultacie może również dojść do niewielkiej zmiany pigmentacji skóry. Jeśli masz wrażliwą skórę, upewnij się, że przed zabiegiem skonsultujesz się z lekarzem. Istnieje również długoterminowe ryzyko zdrowotne.
Środki ostrożności przy depilacji laserowej
Chociaż depilacja laserowa jest skutecznym i popularnym zabiegiem zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet, istnieją pewne środki ostrożności, które należy podjąć przed poddaniem się temu zabiegowi – informacja ta jest rezultatem pracy specjalistów strony . Chociaż istnieje kilka rodzajów ryzyka, jest ono bardzo minimalne i w większości przypadków rzadko bywa niebezpieczne. Profesjonalna klinika nie wykona żadnej procedury bez dokładnej oceny skóry i podjęcia wszelkich niezbędnych środków ostrożności. Poniżej wymieniono niektóre z najważniejszych środków ostrożności, które należy podjąć przed depilacją laserową.
Skóra musi być czysta i wolna od balsamów i innych kosmetyków przed poddaniem się zabiegowi depilacji laserowej. Te zabiegi kosmetyczne mogą zakłócić cykl odrastania włosa, utrudniając laserowi dotarcie do celu. Również skóra, która była niedawno golona lub depilowana woskiem, powinna być wolna od olejków i makijażu przed zabiegiem. W przypadku wyrywania włosów szczególnie ważne jest powstrzymanie się od tego na co najmniej 3 tygodnie przed zabiegiem. Poza wyrywaniem włosków, przed zabiegiem należy unikać woskowania i innych tymczasowych technik usuwania owłosienia. Na miesiąc przed wizytą należy także unikać używania perfum, sprayów do ciała i balsamów. Jeśli pacjent przyjmuje obecnie jakiekolwiek leki, powinien skonsultować się z lekarzem przed poddaniem się depilacji laserowej.
Najczęstsze skutki uboczne
Chociaż nie ma poważnych zagrożeń, depilacja laserowa może powodować pewne drobne skutki uboczne. U niektórych osób występują niewielkie siniaki, ból lub opuchlizna w leczonym obszarze. Może również dojść do zmiany pigmentacji skóry, ale zazwyczaj jest to zjawisko tymczasowe i zanika z czasem. Terapeuta może zastosować w tym miejscu krem znieczulający, aby zminimalizować dyskomfort. U niektórych osób występuje również tworzenie się skorupy na skórze. U osób o ciemniejszej skórze mogą pojawić się blizny.
Kobiety o ciemnych włosach częściej korzystają z depilacji laserowej niż osoby o jasnej lub karnacji. Ponieważ światło lasera przyciąga ciemne włosy, nie będzie ono działać tak dobrze na jasne włosy. Ponadto kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny unikać depilacji laserowej, ponieważ poziom hormonów w czasie ciąży znacznie się zmienia. Chociaż niechciane włosy w końcu wypadną, zaleca się, aby z wykonaniem zabiegu poczekać do porodu. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych efektów ubocznych, należy natychmiast skontaktować się z dermatologiem.
Długoterminowe zagrożenia dla zdrowia
Najnowsze badanie przeprowadzone przez dr Gary’ego S. Chuanga z Tufts Medical Center w Bostonie dotyczy długoterminowych zagrożeń dla zdrowia związanych z depilacją laserową. Wyniki zostaną opublikowane w tym tygodniu w czasopiśmie medycznym. W międzyczasie można kontynuować golenie przed depilacją laserową. Depilacja laserowa jest skuteczna w trwałym zmniejszaniu gęstości niechcianego owłosienia. Wymaga jednak wielu zabiegów, aby osiągnąć pożądane rezultaty. Wiąże się też z pewnym ryzykiem, w tym raka, bezpłodności i pryszczy. Depilacja laserowa wiąże się również z krótkotrwałymi skutkami ubocznymi, takimi jak zaczerwienienie i podrażnienie. Nie zaleca się przeprowadzania depilacji laserowej w ciąży, a niektóre leki mogą wpływać na skuteczność zabiegu.
Pacjenci powinni unikać wystawiania się na działanie promieni słonecznych przez co najmniej cztery tygodnie po zabiegu. Powinni stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym o wartości SPF30 lub wyższej oraz nosić maskę na twarz. Jeśli po depilacji laserowej wystąpią komplikacje, należy udać się do lekarza w celu uzyskania dalszych porad medycznych. Jeśli jednak problem nie ustąpi po upływie tych czterech tygodni, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub na najbliższy oddział ratunkowy w celu podjęcia leczenia. Należy także unikać opalania przed depilacją laserową, ponieważ opalenizna może prowadzić do zwiększonego ryzyka zachorowania na raka skóry.
Odstępy między zabiegami
Chociaż liczba wymaganych zabiegów zależy od indywidualnego składu chemicznego ciała, większość osób potrzebuje od czterech do sześciu sesji, aby osiągnąć optymalne rezultaty. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy raz w roku poddawać się zabiegom podtrzymującym. Ogólnie rzecz biorąc, należy wykonać kilka zabiegów w odstępach od czterech do sześciu tygodni. Aby uzyskać pełny cykl usuwania owłosienia, należy wykonać co najmniej kilkanaście zabiegów. Czas trwania kursu zależy od kilku czynników, takich jak odcień skóry, typ skóry, stan hormonalny, wiek i reakcja na depilację laserową.
Przed pierwszą sesją należy unikać miejsc ogolonych, gorących kąpieli i siłowni. Należy także unikać bezpośredniego światła słonecznego. Zawsze należy stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym, zwłaszcza jeśli zabieg depilacji laserowej ma być przeprowadzony na zewnątrz. Chociaż w tych tygodniach wzrost włosów może być mniejszy, należy pamiętać, że odrastanie nowych włosów trwa około sześciu tygodni. Po tym czasie można się golić lub woskować, zależnie od potrzeb.
Podobne tematy