Recepta na tabletki antykoncepcyjne online

Tabletki antykoncepcyjne z roku na rok stają się coraz bardziej popularną formą zabezpieczenia przed niechcianą ciąża. Co jednak, gdy opakowanie się kończy a my nie mamy umówionej wizyty u ginekologa? Z pomocą przychodzi przedłużanie recepty online.

Czym są tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne to preparaty zawierające niewielkie dawki hormonów, które uniemożliwiają zajście w ciążę. Ich działanie polega przede wszystkim na hamowaniu owulacji. Zmieniają także śluz szyjki macicy, który staje się bardziej gęsty i stanowi skuteczną barierę dla plemników. Przyjmowanie hormonów przez kobietę praktycznie eliminuje możliwość poczęcia dziecka. Ich skuteczność szacuje się na około 99%, jeżeli spożywane są regularnie i o stałych porach. 

Jak zdobyć receptę na tabletki antykoncepcyjne?

Wizyta w gabinecie ginekologicznym to pierwszy krok, który należy wykonać aby otrzymać receptę na tabletki antykoncepcyjne. Lekarz ginekolog po przeprowadzeniu wywiadu, zaproponuje najlepszą dostępną formę terapii hormonalnej. Zwykle jednak zleca najpierw szereg badań, aby upewnić się co do stanu zdrowia pacjentki. Jest to niezbędny element, by dopasować tabletki do indywidualnych potrzeb oraz nie zaszkodzić zdrowiu. Jeżeli pacjentka nie ma ukończonych 16 lat, na wizycie wymagana jest obecność rodzica lub opiekuna prawnego. Po wykonaniu niezbędnych testów, lekarz wystawia e-receptę z kodem. Jest ona widoczna na portalu pacjenta i można ją zrealizować w aptece. Na jej zrealizowanie jest aż 30 dni od daty wystawienia. Ginekolog może również sporządzić receptę na 120 dni stosowania.

Przedłużenie recepty bez wychodzenia z domu

Wiele kobiet zapomina odnowić swoją receptę na środki antykoncepcyjne. Problem w tym, że leki hormonalne należy przyjmować regularnie, bez przerw. Niestosowanie się do tego zalecenia może spowodować zajście w niechcianą ciążę. Jednak umówienie wizyty u ginekologa z dnia na dzień na NFZ czy nawet prywatnie, graniczy z cudem. Z tej z pozoru beznadziejnej sytuacji pomaga wyjść przychodnia online. Cała procedura odbywa się bez wychodzenia z domu, w możliwie najkrótszym czasie. Recepta, podobnie jak w przypadku standardowej wizyty u lekarza, przychodzi sms-em bądź na podanego maila. Uproszczona forma zdobywania pigułek antykoncepcyjnych zdobywa coraz szersze grono zwolenników. 

W jaki sposób zdobyć upragnioną receptę?

Przychodnie online to bardzo wygodna forma kontaktu ze specjalistą. Umówienie konsultacji to pierwszy krok do przedłużenia recepty. Wystarczy zarejestrować się na jednej z budzących zaufanie placówki i wybrać interesujący nas temat wizyty. Kolejnym etapem jest wypełnienie szczegółowego formularza, który pomoże lekarzowi podjąć decyzję o przepisaniu leku. Pytań jest sporo, jednak wynika to z troski o pacjenta. Należy pamiętać, że tylko dokładny wywiad może pozwolić na zapisanie środków antykoncepcyjnych. Mimo, że wizyta odbywa się przez internet, specjalista po drugiej stronie ekranu rozpatruje każdy przypadek indywidualnie. Warto mieć też na uwadze fakt, że wystawiać recepty na tabletki antykoncepcyjne mogą również lekarze innych specjalizacji. 

Zalety zamawiania recepty na tabletki antykoncepcyjne online

Niewątpliwą zaletą przedłużania recepty na środki hormonalne jest skrócony czas na jej oczekiwanie. Wizyta odbywa się praktycznie od ręki, po chwili możemy udać się wykupić upragnione leki. Wykupione w porę, pozwalają na kontynuację terapii hormonalnej. Jednak trzeba pamiętać, że przyjmując tabletki antykoncepcyjne należy wykonywać regularnie kontrolne badania, na przykład w celu wyeliminowanie ryzyka zakrzepicy. 

Kiedy zasięgnąć porady lekarza?

Tabletki antykoncepcyjne jak każde inne leki mogą powodować skutki uboczne. Jeżeli zauważymy u siebie objawy takie jak:

  • nudności
  • wymioty
  • niskie libido
  • zakrzepica
  • obniżony nastrój
  • przybieranie na wadze
  • trądzik

warto skonsultować się z lekarzem. Być może zdecyduje on o zmianie tabletek antykoncepcyjnych na inne lub ich całkowitym odstawieniu. Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Czy bieganie pomaga w redukcji cellulitu?
Czytaj Dalej

Czy bieganie pomaga w redukcji cellulitu?

Nie zawsze można znaleźć sposób na ćwiczenia aerobowe, które zadziałają na redukcję cellulitu. Dlatego tak ważne jest, aby…
Czy depilacja jest lepsza niż golenie?
Czytaj Dalej

Czy depilacja jest lepsza niż golenie?

Być może zastanawiasz się: „Czy depilacja jest lepsza od golenia?”. – Możesz się zastanawiać, czy ból związany z…