cera sucha

Cera sucha – najważniejsze zasady pielęgnacji skóry i przygotowania make-upu

Cera ze skłonnościami do przesuszania często jest pozbawiona blasku, szorstka w dotyku, podatna na podrażnienia, zaczerwienienia i stany zapalne. Z tego powodu potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Sprawdź jej najważniejsze zasady!

Brak odpowiedniej ilości wody w skórze oznacza utratę sprężystości, matowienie i większą podatność na rozmaite defekty. Niektóre osoby są bardziej podatne na wysuszanie cery z uwagi na uwarunkowania genetyczne. Czasami to niższa aktywność gruczołów łojowych, czasami większa wrażliwość na czynniki zewnętrzne. Kobiety podczas menopauzy często zmagają się z nadmiernym wysuszaniem skóry. Sucha cera jest szczególnie podatna na negatywne działanie promieni UV, zanieczyszczeń środowiskowych, skrajnych temperatur, niskiej wilgoci czy kosmetyków z dużą zawartością alkoholu. Pielęgnacja takiej skóry musi przebiegać kompleksowo.

Dostarczenie skórze wody od wewnątrz jest równie istotne, jak nawilżenie zewnętrzne

Nie da się załatwić wszystkiego kosmetykami. Dermatolodzy od dawna podkreślają, jak duże znaczenie dla kondycji cery ma prawidłowa, zdrowa dieta. W kwestii nawilżenia należy przypomnieć o zalecanej ilości przyjmowanych płynów. Dorosły człowiek potrzebuje ok. 2 l wody na dobę – niektórzy specjaliści zalecają, by nie pić „zwykłej” H₂O z kranu, tylko wodę wraz z innymi składnikami odżywczymi. Na przykład wody wysokozmineralizowane, z rozpuszczonymi minerałami, witaminami albo różnego rodzaju napoje, napary etc. bez nadmiaru sztucznych barwników czy konserwantów. Podobno w takiej postaci organizm wchłania więcej wody podczas trawienia.

Naturalnie wypijanie nawet większych ilości nie sprawi, że sucha skóra zacznie wyglądać jak z żurnala. Trzeba ją starannie pielęgnować, a jednym z kluczowych elementów jest nawilżanie. Na rynku jest wiele preparatów o zróżnicowanym składzie. Które kosmetyki do twarzy zasługują na szczególną uwagę? Za przykład posłuży , który zawiera m.in.:

  • kwas hialuronowy;
  • witaminy D i B₃;
  • lipidy, nienasycone kwasy tłuszczowe;
  • masło shea.

Podkład pod makijaż również może zadbać o nawilżenie cery suchej

Kolejność nakładania produktów do make-upu ma duże znaczenie zarówno dla estetyki efektu końcowego, jak i kondycji skóry twarzy. Jaka jest właściwa? Nie ma poważniejszych wątpliwości co do tego, że należy zacząć od kremu, a później bazy – spory wśród kobiet zaczynają się przy dalszych krokach. Specjalistki od makijażu podkreślają, że najlepiej dla cery i własnego komfortu będzie, jeżeli na trzecim miejscu znajdzie się . Wcześniejsze nałożenie kosmetyków do rzęs lub korektora uznają za błąd. Optymalna kolejność wygląda następująco:

  1. Krem do twarzy.
  2. Baza pod makijaż.
  3. Podkład.
  4. Korektor.
  5. Puder.
  6. Bronzer i róż.
  7. Cienie do powiek, eyelinery.
  8. Tusz do rzęs.
  9. Modulacja brwi.

Jakie cechy kosmetyków do makijażu są najistotniejsze dla cery suchej? W przypadku fluidów warto zwracać uwagę nie tylko na odcień, ale też hipoalergiczność oraz działanie nawilżające. Utrzymywanie odpowiedniego poziomu wilgoci w skórze w skórze gwarantują m.in. naturalny kwas hialuronowy i woda termalna – co nie znaczy, że taki skład pozwala utrzymywać makijaż bez końca. Kosmetyki mogą pozostawać na skórze przez 8–16 godzin, w zależności od zaleceń producenta. Potem należy zadbać o dokładne oczyszczenie cery.

Codzienna pielęgnacja przesuszonej skóry

Wiesz już, że nawilżanie to podstawa, a alkohole złuszczają i podrażniają naskórek. Niekorzystnie na suchą cerę działa też zbyt silne pocieranie – np. wycieranie twarzy ręcznikiem po umyciu. Zamiast dociskać materiał i wykonywać zdecydowane ruchy, lepiej będzie delikatnie przykładać tkaninę do skóry. Bawełna będzie bezpieczniejszym wyborem od syntetyków. Niektórzy specjaliści radzą, by zrezygnować też z płatków kosmetycznych i preparatów o działaniu silnie matującym. W miarę możliwości należy unikać pomieszczeń, w których poziom wilgoci jest wyjątkowo niski. Np. klimatyzowanych pokoi czy kabin w solarium.



Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane
Czy bieganie pomaga w redukcji cellulitu?
Czytaj Dalej

Czy bieganie pomaga w redukcji cellulitu?

Nie zawsze można znaleźć sposób na ćwiczenia aerobowe, które zadziałają na redukcję cellulitu. Dlatego tak ważne jest, aby…